Vyhledávání


Mé další fotografie naleznete na facebook.com/FotoPetrKovar/

 

Fotka, která se umístila v článku 7 nejzajímavějších fotek listopadu 2010 :-) www.fotoradce.cz/krajinarska-fotografie-listopad-2010-clanekid720

 

Bob Marley - Životopis

16.05.2010 16:23

 

Bob Marley životopis Bob Marley, celým jménem Robert Nesta Marley (6.února 1945 - 11. května 1981) byl jamajský zpěvák, skladatel a kytarista. Spoluzakladatel a významný představitel Reggae.

Život
 
 
 
Dětství
Robert Nesta Marley se narodil v Rhoden Hall, farnosti sv. Anny na Jamajce. Jeho otec Norval Marley byl důstojníkem anglické armády a jeho matka Cedalle pocházela z Jamajky. Krátce po jeho narození je ovšem jeho otec opustil. Protože vyrůstal mezi černochy, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev.
Když je Robertovi deset let, stěhuje se s matkou do Kingstonu, do ghetta Trench Town. Mezi pravidla tohoto ghetta patří skutečnost nevlastnit žádný majetek, všechno patří všem,ať jde už o hrnce na vaření, marihuanu nebo střechu nad hlavou.
 

 

                                           
 
Hudební kariéra
Roku 1961 v šestnácti letech začíná Marley profesionálně zpívat. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávají ve studiu Lesliho Konga svůj první singl Judge not. V roce 1965 pod názvem Wailers podepisují smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydájí nekolik dalších singlů.
Roku 1966 se Bob marley žení s Ritou Andersonovou a společně odjíždějí do USA, kde Bob nevydrží ani rok. Když se vrací na svou milovanou Jamajku, založí vlastní vydavatelství - Wailin' Soul.
Roku 1969 se v základech mění Bobův život, neboť on a celá kapela přijímají rastafariánskou víru. Wailers vydávají dál a v rytmu reggae, k němuž se přes ska začátky dopracovali, se hýbe celý svět.
1974 je rokem, kdy z kapely odchází Peter Tosh i Bunny Livingstone a Marley staví nové Wailers (nyní přejmenované na Bob Marley & Wailers) včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Díky úspěchu s albem Natty dread se z Boba stává hvězda celosvětového formátu.
 
 
                                                                                                                   
Smrt
Když se roku 1978 zraní při fotbalu, lékaři u něj zjistí zhoubné rakovinné bujení. Bobovi je nabídnuta operace, kterou odmítá protože rastafariánská víra neuznává ,zásahy do lidského těla´. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav Marley stále koncertuje. V New Yorku vyprodává obrovskou Madison Square Garden. Na oslavu koncertního tažení vydává dvojalbum Babylon by bus, jež je jednou z nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.
Poslední vystoupení se odehrává roku 1979 v Bostonu na benefičním koncertu pro africké bojovníky za svobodu. Poslední píseň dozpívá s vypětím sil.
Když se konečně rozhodne s nemocí bojovat a podstoupí radikální chemoterapii, při níž přichází o osm let nestříhané dredy, je už přiliš pozdě. je jen otázkou času, kdy ikona reggae hudby zemře.
Roku 1980 kolabuje Bob při kondičním běhu v newyorském Central parku. Rakovina se rozšíříla na jeho mozek, játra i plíce.
Bob Marley umírá 11. května roku 1981 v miamské nemocnici, 22. května po slavnostních obřadech v Kingstonu jsou jeho ostatky převezeny do rodného městečka, kde jsou do dnešních dnů uloženy v kopci Nine Miles.
(Bob Marley zdědil po otci rakovinotvorné buňky a kvůli tomu dostal rakovinu kůže která je u lidí černé pleti velice výjímečná)